Od dłuższego czasu pracuję z grupami uczniów zdolnych, realizując z nimi w ramach zajęć pozalekcyjnych cykle spotkań – Trening Twórczości. W ramach współpracy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z innymi placówkami terenu Miasta i Gminy Czerwionka – Leszczyny, zwrócono się do mnie z propozycją, abym poprowadziła Trening Twórczości dla nauczycieli jednego z przedszkoli . Okazało się, że jedno 5 godzinne spotkanie przerodziło się w cykl spotkań, nauczyciele chętnie aktywnie, bawiąc się pobudzali swoją twórczość, by potem jako kreatywni pedagodzy wykorzystać zdobyte umiejętności w pracy z dziećmi. Poniżej przedstawiam scenariusz jednego ze spotkań.
Warsztaty dla nauczycieli- TRENING MYŚLENIA TWÓRCZEGO.
- Cele:
- przybliżenie nauczycielom pojęcia myślenia twórczego,
- zapoznanie z teoriami, np. Guilforda,
- zapoznanie z metodami pracy z dziećmi rozwijającymi myślenie twórcze,
- przełamanie barier związanych ze stereotypem ludzi mało zdolnych,
- podkreślenie roli zabawy w rozwijaniu potencjalnych zdolności dzieci,
- podkreślenie roli treningu twórczości jako metody pracy z dzieckiem zdolnym i o przeciętnych możliwościach.
- Metody pracy: wykład, metody aktywne.
- Przebieg warsztatów:
- powitanie,
- podanie celów zajęć,
- wykład na temat twórczości i roli treningu twórczości w pracy z dzieckiem,
- zabawa integracyjna- Jestem ... następuje przedstawienie i podanie rymowanego zakończenia,
- ćwiczenie doskonalące płynność słowną- podaj słowa rozpoczynające się na R,
- ćwiczenie doskonalące płynność skojarzeniową- podaj inne określenia słowa określające NOS,
- ćwiczenie doskonalące płynność ekspresyjną- ułóż zdania rozpoczynające się od słów na litery ABCD,
- ćwiczenie doskonalące płynność ideacyjną- do czego oprócz zwykłego zastosowania można użyć płyty CD,
- ćwiczenie doskonalące ekspresję ruchową- zabawa w zatłoczony autobus, pokaż bez słów abstrakcyjne słowa,
- ćwiczenie doskonalące wrażliwość na problemy- co by było, gdyby nie wstało słońce.....,
- ćwiczenie doskonalące oryginalność myślenia- co ma piernik do wiatraka,
- ćwiczenia rysunkowe- stwórz zwierzę, którego nie ma i scharakteryzuj je,
- wspólne układanie opowiadania,
- narysuj coś- inni nadadzą temu tytuł,
- podsumowanie, omówienie, wnioski do dalszej pracy
Katarzyna Kuźnik pedagog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Czerwionce - Leszczynach |